Cesta k počatiu vysnívaného dieťaťa môže byť náročná a niekedy aj frustrujúca. Existujú však kroky, ktoré môžete podniknúť, aby ste zvýšili svoje šance na úspech.
Spoznajte svoje telo
V prvom rade je dôležité spoznať svoje telo a zorientovať sa vo svojom menštruačnom cykle. Každá časť menštruačného cyklu má význam pre hormonálne zdravie ženy, avšak v prípade otehotnenia je dôležité zamerať sa na ovuláciu a jej správny priebeh. Počas ovulácie dochádza k uvoľneniu zrelého vajíčka vo vaječníku. Samotná ovulácia trvá 24 – 48 hodín a počas tejto doby je vajíčko pripravené na to, aby bolo spojené so spermiou. Netreba však zúfať – ovulácia síce trvá krátko, ale mužská spermia prežije za ideálnych podmienok aj niekoľko dní, takže sa odporúča mať pohlavný styk pred samotnou ovuláciou. Tá je uprostred cyklu tj. okolo 15. dňa, avšak sú ženy, ktoré ovulujú skôr alebo neskôr.
Existuje viacero metód ako zistiť kedy má žena plodné dni. Tu sú niektoré z nich:
- Meranie bazálnej teploty – meria sa v ústach alebo v pošve ihneď po prebudení z plnohodnotného spánku. V prvej fáze menštruačného cyklu je teplota nižšia a v druhej fáze sa zvýši o 0,2 až 0,4 stupňa. Odporúča sa na ňu používať ovulačný teplomer a je nesmierne dôležité merať si hodnoty aspoň tri mesiace po sebe. Je to z toho dôvodu, že niektoré informácie môžu byť chybne prečítané. Ľudské telo nie je stroj a je normálne, že má výkyvy teploty v prípade, že žena nespala dostatočne, alebo zažíva stresujúce obdobie či chorobu.
- Poloha krčku maternice – krátky a mäkký krčok hlbšie v pošve signalizuje plodné dni, počas ktorých sa stáva priechodný pre spermie. Naopak počas neplodných dní je dlhší, tvrdší a nie je problém ho nahmatať.
- Hustota hlienu – počas plodných dní je výskyt hlienu vyšší a niektorí ho prirovnávajú k vaječnému bielku.
- Ovulačný test – test sa robí z ranného moču a je voľne dostupný v drogériách alebo lekárňach rovnako ako tehotenský test.
- Krvný rozbor – tento rozbor je možné absolvovať len na nariadenie lekára, ktorý sleduje hladiny luteinizačného hormónu a hormónu folitropínu, ktoré majú vplyv na uvoľnenie vajíčka vo folikule.
Všetky tieto hodnoty spolu súvisia a preto sa nedá riadiť len jednou z nich. Existujú rôzne babské rady ako otehotnieť, avšak v prípade neúspechu je dôležité pozrieť sa na to z lekárskeho hľadiska a dať sa vyšetriť u odborníka, či sa problém neskrýva za nejakou vrodenou, alebo získanou diagnózou.
Podporte svoju plodnosť
Častým problémom dnešných párov je stres, zlý životný štýl, alebo hektický spôsob života. Existuje však niekoľko spôsobov, ako ženy môžu podporiť svoju plodnosť.
- Je dôležité jesť vyváženú stravu s dostatočným množstvom živín, ako sú vitamíny, minerály a bielkoviny. Výskum ukazuje, že ženy s nedostatkom vitamínu D, železa, kyseliny listovej a zinku môžu mať problémy s plodnosťou. Preto sa odporúča zahrnúť do stravy potraviny, ktoré obsahujú tieto živiny, ako sú zelenina, ovocie, mäso, morské plody, vajcia a orechy.
- Prírodné doplnky stravy ako napríklad alchemilka obyčaná, kotvičník zemný alebo maca peruánska podporujú hormonálnu rovnováhu a plodnosť. Alchemilka je bohatým zdrojom fytohormómov, ktoré pomáhajú produkovať hormóny, kotvičník prispieva k dozrievaniu vajíčok a maca peruánska je prírodné afrodiziakum, ktoré napomáha správnemu fungovaniu menštruačného cyklu a reprodukčných schopností.
- Pravidelný pohyb môže pomôcť udržať zdravú hmotnosť a zlepšiť celkové zdravie, čo môže mať priaznivý vplyv na plodnosť. Je dôležité vyhnúť sa nadmernému silovému cvičeniu, ktoré môže spôsobiť hormonálnu nerovnováhu. Odporúča sa napríklad hormonálna jóga, ktorá pomáha nie len s plodnosťou, ale aj so samotným menštruačným cyklom či menopauzou.
- Fajčenie, nadmerné pitie alkoholu a nekvalitný spánok môžu nepriaznivo ovplyvniť plodnosť.
- Stres má negatívny vplyv na hormonálnu rovnováhu. Preto sa odporúča hľadať spôsoby na zvládanie stresu, ako sú meditácia, jóga alebo iné relaxačné techniky.
- Pravidelné prehliadky u gynekológa sú dôležité na sledovanie zdravia reprodukčného systému a detekciu možných problémov s plodnosťou.
- Pravidelný pohlavný styk v období okolo ovulácie, ktorá je obvykle v polovici menštruačného cyklu, zvyšuje pravdepodobnosť otehotnenia.
Ľudský organizmus je komplexný celok a automaticky reaguje na všetky vnútorné aj vonkajšie podnety. Preto je dôležité zamerať sa na celkový pocit pohody a nepodceniť fyzické ani psychické zdravie. Strach z neúspechu môže výrazne zvýšiť napätie v domácnosti a ovplyvniť plodnosť ženy aj muža. Je dôležité dostatočne oddychovať a venovať sa aktivitám, ktoré prinášajú radosť.
Aké sú prírodné doplnky stravy na podporu plodnosti?
Prírodné doplnky stravy ako napríklad alchemilka obyčaná, kotvičník zemný alebo maca peruánska podporujú hormonálnu rovnováhu a plodnosť. Alchemilka je bohatým zdrojom fytohormómov, ktoré pomáhajú produkovať hormóny, kotvičník prispieva k dozrievaniu vajíčok a maca peruánska je prírodné afrodiziakum, ktoré napomáha správnemu fungovaniu menštruačného cyklu a reprodukčných schopností.
Ako správne merať bazálnu teplotu?
Meranie bazálnej teploty – meria sa v ústach alebo v pošve ihneď po prebudení z plnohodnotného spánku. V prvej fáze menštruačného cyklu je teplota nižšia a v druhej fáze sa zvýši o 0,2 až 0,4 stupňa. Odporúča sa na ňu používať ovulačný teplomer a je nesmierne dôležité merať si hodnoty aspoň tri mesiace po sebe. Je to z toho dôvodu, že niektoré informácie môžu byť chybne prečítané. Ľudské telo nie je stroj a je normálne, že má výkyvy teploty v prípade, že žena nespala dostatočne, alebo zažíva stresujúce obdobie či chorobu.
Ako zistím, že ovulujem?
Každá časť menštruačného cyklu má význam pre hormonálne zdravie ženy, avšak v prípade otehotnenia je dôležité zamerať sa na ovuláciu a jej správny priebeh. Počas ovulácie dochádza k uvoľneniu zrelého vajíčka vo vaječníku. Samotná ovulácia trvá 24 – 48 hodín, počas tejto doby je vajíčko pripravené na to, aby bolo spojené so spermiou. Netreba však zúfať – ovulácia síce trvá krátko, ale mužská spermia prežije za ideálnych podmienok aj niekoľko dní, takže sa odporúča mať pohlavný styk pred samotnou ovuláciou. Tá je uprostred cyklu tj. okolo 15. dňa, avšak sú ženy, ktoré ovulujú skôr alebo neskôr.